Významné zníženie nákladov na bývanie

od david.m

Tak ako investujeme do údržby a obnovy svojho šatníka či auta, treba priebežne menšie i väčšie čiastky investovať do údržby a obnovy domu. Predlžuje sa tak jeho životnosť, stúpa trhová hodnota a zároveň sa šetria náklady na bývanie.

Podľa odborníkov patrí medzi kľúčové investičné obnovy rodinných a obytných domov obnova fasády vrátane zateplenia, oprava strechy a sanácia izolácií. Vďaka nim sa výrazne znížia náklady na energie (kúrenie, chladenie) a zlepší sa nielen komfort bývania, ale aj kvalita vnútorného prostredia. V správne obnovenom dome je menej vlhkosti a teda aj plesní a spór, menej prachu aj menej hluku a býva sa v ňom príjemne celé ďalšie roky.

Aby bola rekonštrukcia naozaj zmysluplná a efektívna, treba sa do nej pustiť iba s jasným plánom a projektom.Základným pravidlom pri obnove je požadovať doriešenie všetkých detailov ešte v projektovej fáze. Často sa zabúda na zdanlivé maličkosti, ako sú napríklad netesnosti stavieb alebo priliehajúcich konštrukcií a ich napojenia, pričom cez ne dochádza k najväčším únikom tepla,“ hovorí Ing. Branislav Augustín zo Sika Slovensko.

Regulujte tepelné straty a zisky

Náklady na kúrenie a v posledných rokoch aj na chladenie domácnosti ročne „zhltnú“ až do 70 % všetkých výdavkov na energie. Preto je pri obnove obytného domu dôležité minimalizovať tepelné straty a zisky stavby. Malá regulácia sa dá dosiahnuť správnym vetraním, ale zásadná iba vhodnou sanáciou fasády a odstránením tepelných mostov. Cez ne v zime zbytočne uniká teplo, v lete zase preniká dovnútra horúci vzduch.

K tepelným stratám dochádza vždy (aj v novostavbách) cez obvodové povrchy. V zime odovzdávajú steny a múry teplo okoliu, v lete ho naopak do seba absorbujú.

Koľko tepla „pustia“, resp. prijmú, závisí od vlastností materiálov, ktoré sú na fasáde použité, a/alebo od hrúbky konštrukcie. Pri obnove vyberajte tepelnoizolačné materiály, ktoré majú čo najvyššiu hodnotu R (tepelný odpor). Hrúbku konštrukcie môžete zväčšiť zateplením.

Na čo si dať pozor pri zatepľovaní

Dôležité je, aby boli steny, ktoré sa zatepľujú, skutočne suché. „Niekedy sú aj múry novostavby navlhnuté vodou a soľami zo zeme. Zatepľovať sa však môže iba suchý a čistý podklad,“ upozorňuje B. Augustín. Inak už o tri roky „rozkvitnú“ na fasáde kvety v podobe mikroorganizmov a plesní. Murivo sa poškodzuje, puká a praská…

Odstrániť nežiaducu vlhkosť z muriva pomôže systém sanačných omietok, napríklad SikaMur.

„Častou chybou pri zatepľovaní býva aj nesprávna hrúbka izolačnej vrstvy, nedodržanie technologických postupov pri lepení izolačných dosiek, nesprávne kotvenie či nevhodný výber fasádnej farby. Treba si uvedomiť, že tmavá do seba absorbuje viac tepla, preto je potrebné prispôsobiť tomu ostatné materiály v systéme,“ pokračuje odborník zo Sika.

Riešenie novej fasády

„Na obnovu fasády sa dajú použiť fasádne nátery, rôzne ušľachtilé minerálne omietky alebo tenkovrstvové prefarbené omietky. Voľba závisí v prvom rade od toho, ako je fasáda členená, akú má mať štruktúru a v neposlednom rade od požadovaného finálneho vzhľadu,“ vysvetľuje produktová manažérka Sika Ing. Martina Huková.

Bez ohľadu na výsledný look by mala fasáda v prvom rade dobre „spolupracovať“ s podkladom a kvôli životnosti aj úspore energií čo najlepšie odolávať všetkým vonkajším vplyvom (počasie, exhaláty, plesne…). „Existujú systémové riešenia tepelnoizolačných omietok, v rámci ktorých jednotlivé materiály a ich zložky spolu doslova ladia tak po funkčnej, ako aj aplikačnej stránke,“ pokračuje B. Augustín. „Materiály na povrchovú úpravu fasád sa skladajú z pigmentov, plnív, rozpúšťadiel a ďalších aditív, ale hlavnou zložkou sú spojivá. Aktuálne sú veľmi obľúbené omietky na báze silikón-silikátu, pretože majú zvýšenú odolnosť voči plesniam a machom, majú samočistiacu schopnosť, dobre prepúšťajú vodné pary a zároveň do seba vodu nenasiakajú.“ Podobné vlastnosti majú aj minerálne omietky, ktoré fasáde dodávajú klasický, prirodzený vzhľad.

Šetrenie strechou

Plocha strechy je tiež miesto, kadiaľ v zime uniká veľa tepla a v lete sa ňou prehrieva interiér. Čoraz populárnejším riešením sú zelené, zatrávnené strechy, ktoré môžu byť na plochých aj šikmých strechách. Okrem toho, že zlepšujú mikroklímu v okolí domu a sú malou zelenou oázou, ktorá prospieva životnému prostrediu, chránia strechu pred UV žiarením, čím predlžujú jej životnosť až o 50 rokov.

„Kým správne zateplenie ušetrí 30 až 50 % nákladov na energie, zelená strecha priaznivo ovplyvňuje energetickú bilanciu budovy v zime aj v lete, čo dokazujú mnohé štúdie z rôznych klimatických pásiem,“ hovorí Martina Huková.

Čo sa nedá vyjadriť hodnotou peňazí, to je zlepšenie tepelného komfortu po sanácii vlhkých murív, zateplení domu či realizácii zelenej strechy. „Tepelná pohoda je v súvislosti s kvalitou bývania veľmi dôležitá. Ovplyvňuje psychické aj fyzické zdravie tým, že sa minimalizuje tvorba plesní, výskytu húb a ďalších nežiaducich javov. Ďalšími výhodami obnovy rodinného alebo obytného domu je popri zlepšení vzhľadu exteriéru aj zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti a predĺženie jej životnosti,“ uzatvára M. Huková.

Reko

Foto: archív firiem a redakcie

Podobné články