Svieži a chladný vzduch v sparnom lete môžete mať aj bez klimatizácie

od david.m

Navyše  komfortne, zdravo a oveľa lacnejšie

Letné horúčavy sa blížia a rozpálené múry a hučiace ľadové klimatizácie znemožňujú kvalitný odpočinok. Lenže otvárať cez deň okna znamená pripraviť sa o posledné zvyšky chladného vzduchu z predošlej noci, ak ste kvôli búrke, prievanu, rojeniu komárov alebo osiemu hniezdu pod strechou vôbec v noci okna otvorili. Pleseň v kúpeľni a okolo okien už nemáte silu riešiť, na účty za elektrinu sa už radšej nepozeráte.

Klimatizácia v lete, ale aj vykurovanie miestností vetraných ľadovým vzduchom zvonku v zime, sa predraží. A pokračujúca klimatická zmena žiadne zlepšenie neveští.

Zachovajte chladnú hlavu!

Či už bývate, alebo ešte len staviate, riešením raz a navždy je riadené vetranie s rekuperáciou tepla a vlhkosti, ktoré dokáže zaistiť čerstvý a zdravý vzduch s optimálnou vlhkosťou komfortne, efektívne a až s 50 % úsporou energií na vykurovanie. Okrem osvedčených vetracích rekuperačných jednotiek, ktoré sa v novostavbách stávajú štandardom, sa ale na trhu objavilo unikátne riešenie tri v jednom, ktoré dokáže celoročne zaistiť vetranie, v zime dohrievanie a lete dochladzovanie privádzaného vzduchu, a navyše optimálnu vlhkosť vzduchu. V zime zabraňuje jeho presychaniu a v lete ho naopak odvhlčuje. Toto unikátne riešenie, ktoré dokáže udržať čerstvý vzduch s komfortnou teplotou v interiéri aj bez klimatizácie, na trh uviedla švajčiarska firma Zehnder – špecialista na energeticky úsporné komplexné riešenie pre zdravú vnútornú klímu. Poďme si ho predstaviť podrobnejšie.

Vetranie, dochladzovanie a odvlhčovanie vzduchu naraz

Inovatívny klimatický modul Zehnder ComfoClime je určený na dohrev, dochladzovanie a odvlhčovanie vzduchu. Vďaka tomu novinka švajčiarskeho výrobcu Zehnder predstavuje revolučné riešenie na dosiahnutie najvyššieho štandardu pohodlia a zdravého bývania. „Klimatický modul Zehnder ComfoClime je nadstavbou pre rekuperačnú jednotku Zehnder ComfoAir Q. Jeho pokročilá technológia umožňuje plynulú a automatickú úpravu teploty vzduchu a optimalizáciu jeho vlhkosti. Tým zaisťuje ideálnu klímu v interiéri po celý rok,“ uvádza Pavel Vořech, produktový manažér pre komfortné vetranie Zehnder.

Klimatický modul ComfoClime zabezpečuje ohrev či ochladzovanie vzduchu podľa vonkajších podmienok

V lete dochladzuje, v zime dohrieva

Klimatický modul Zehnder ComfoClime sa dokáže postarať o vaše pohodlie v lete aj v zime. V letných mesiacoch sa interiéry často prehrievajú a presúšajú, čo spôsobuje problematickú vnútornú klímu. Tento inteligentný modul však dokáže prehrievaniu miestností predchádzať automatickým temperovaním – privádzaný vzduch dlhodobo efektívne chladí. Ako vysvetľuje odborník zo spoločnosti Zehnder: „Udržiavaním konštantnej teploty zaistí modul Zehnder ComfoClime interiéru príjemnú klímu, takže vzduch nebude potrebné v lete nárazovo dochladzovať klimatizáciou.“ A čo v zimnom období? „Systém dokáže privádzaný vzduch tiež dohrievať. Počas chladných zimných dní tak poskytne interiéru tepelný komfort a navyše v miestnostiach optimalizuje vlhkosť, takže nebude dochádzať k presušovaniu vzduchu a podláh alebo nábytku,“ dodáva. K celkovej pohode v domácnosti prispeje aj veľmi tichá prevádzka klimatického modulu.

Schéma letnej prevádzky s využitím rozvodov Zehnder ComfoTube Therm: Vetracia jednotka Zehnder ComfoAir Q sa postrará o stály prísun čerstvého vzduchu. Výkonný entalpický výmenník zaisťuje komfortnú rekuperáciu až 95 % tepla, vlhkosti a chladu. Klimatický modul navyše dochladí privádzaný vzduch na komfortnú teplotu

Schéma zimnej prevádzky s využitím rozvodov Zehnder ComfoTube Therm: Vetrací systém s rekuperáciou tepla zaisťuje výkonné a energeticky úsporné vetranie aj v chladných zimných mesiacoch. Klimatický modul sa navyše postará o dohrievanie vzduchu a optimalizáciu jeho vlhkosti.

Zehnder ComfoClime je nielen špičkovým riešením pre optimálnu teplotu, ale prináša aj výrazné úspory energie, čím vám pomôže dosiahnuť lepšiu triedu energetickej náročnosti budovy (PENB). Vďaka tomu ľahšie a rýchlejšie získate stavebné povolenie. Inteligentné funkcie a invertorová technológia tepelného čerpadla zaisťujú, že spotreba energie je minimalizovaná, čo má priaznivý vplyv na rodinný rozpočet.

Systémy Zehnder je možné ovládať pomocou aplikácie pre mobilné zariadenia. Ovládnie je intuitívne.Montáž klimatického modulu ComfoClime 24 na vetraciu jednotku ComfoAir Q350 je veľmi jednoduchá. Modulárny systém Zehnder umožňuje rýchle nasadenie vďaka systému Plug & Play.

Jednoduchá inštalácia aj ovládanie

Modul Zehnder ComfoClime ponúka jednoduchú a bezproblémovú montáž. Skladá sa iba z vnútornej jednotky, čo znamená, že nie sú potrebné žiadne vonkajšie prvky, ani vývody potrubia na fasádu budovy. Klimatický modul sa jednoducho nasadí na vetraciu jednotku ComfoAir Q. Možno ho tak inštalovať aj dodatočne. Samotná inštalácia je jednoduchá a rýchla vďaka Plug & Play riešeniu. Stačí pripojiť elektrický kábel a systém je pripravený na prevádzku. Ovláda sa pomocou mobilnej aplikácie, v ktorej môžete meniť nastavenia, programovať rôzne scenáre a prispôsobovať si teplotu podľa preferencií užívateľov.

Návrh systému komfortného vetrania individuálne prispôsobený každej realizácii ponúka Zehnder zadarmo

Na mieru každému priestoru

Kombinácia vetracej jednotky Zehnder ComfoAir Q a klimatického modulu Zehnder ComfoClime zaistí každej domácnosti úsporu energie aj zdravé prostredie, pretože znižuje množstvo škodlivín v domácnosti – odstraňuje z prívodného vzduchu nečistoty a alergény. Okrem kvalitného prevedenia svojich produktov si švajčiarsky výrobca Zehnder zakladá na komplexnosti svojich služieb, a preto ponúka návrh vetrania na mieru zadarmo. „V rámci plánovania systému komfortného vetrania zadarmo spracujeme individuálny návrh a nezáväznú cenovú ponuku. V rámci tejto služby dimenzujeme správny výkon vetracej jednotky a klimatického modulu, a tiež ideálne rozvody vzduchu,“ približuje Pavel Vořech zo spoločnosti Zehnder. Samozrejmosťou je profesionálne poradenstvo v priebehu celej realizácie a následne v prípade potreby aj technický servis.

Reko z materiálov Zehnder Group AG
Foto: Zehnder Group AG © 2024