Zvedavé nakukovanie a ďalšie chyby pri pečení

od david.m

Zrazený chlieb, bábovka s prepadnutým stredom, rozmočené snehové pusinky. Niekedy je chyba v príprave, mnohokrát je ale na vine neznalosť. Napríklad obyčajná zvedavosť a zbytočné otváranie dvierok v priebehu pečenia. Možno ale vaša rúra vôbec nepečie na nastavenú teplotu, hreje nerovnomerne a má ďalšie nešváry. Potom je asi na čase ju vymeniť.

Poradíme, na čo si dať pozor, aj ako vám môže moderná rúra rozšíriť vaše kulinárske obzory.

Malá rúra znamená veľké obmedzenie

Keď budete chcieť v rúre upiecť svätomartinskú hus alebo veľký bochník domáceho chleba, je potrebné, aby mala dostatočný vnútorný objem a s rezervou sa do nej zmestil veľký pekáč aj s pokrievkou. Možno by ste sa divili, ako veľmi sa rúry líšia. Vnútorný objem sa udáva v litroch a nájdete ho na štítku spotrebiča.

Úplnú špičku predstavujú nové rúry MORA, ktoré majú inovované konštrukčné riešenie a ponúkajú mimoriadne veľký objem 77 l s patentovaným klenutým vnútorným priestorom inšpirovaným tradičnými kamennými pecami. Vzduch prúdi okolo pokrmov rovnomerne, vďaka tomu sa jedlo prepečie rovnako zo všetkých strán a nie je nutné „otáčanie“. Navyše môžete piecť súčasne až na piatich veľkých plechoch s poctivou šírkou 46 cm a pripraviť množstvo vianočných cukroviniek alebo niekoľkochodový sviatočný obed na rodinnú slávnosť.

Dokonalý prehľad bez zbytočného otvárania

Za zmienku stojí aj nový, ešte väčší priezor vo dvierkach a osvetlenie až s dvoma zdrojmi svetla, ktoré umožňujú dokonalý prehľad o procese pečenia bez zbytočného otvárania dvierok. Každé zbytočné otvorenie znamená nielen stratu tepla a nehospodárne obnovenie teploty, ale aj horší výsledok pečenia. Skúsení kuchári vedia, že teplotné výkyvy škodia najmä pečivu, ktoré nenávratne stráca svoju nadýchanosť a vláčnosť.

Extra para

Dobrý chlieb môžete upiecť aj v domácej rúre. Keď však pridáte paru, upečiete chlieb so správnou neodolateľnou vôňou, tmavou, chrumkavou kôrkou na povrchu a nadýchanou striedkou vo vnútri. Jednoducho nalejte 2 dcl vody do plytkého plechu umiestneného na spodnej úrovni a spustite program Extra para. Program využíva špecifický algoritmus pulzného ohrevu, ktorý pomáha rovnomerne uvoľňovať paru počas procesu pečenia. Na vás už ostane len do bochníka zakrojiť a zahryznúť sa do krajca.

Pravá pizza u vás doma

Nové rúry majú plynulé nastavenie teploty s presnosťou na jeden stupeň, a to naozaj v mimoriadnom rozsahu od 30 do 300 °C. Zvládnete tak všetko od rovnomerného rozmrazovania až po prípravu pravej pizze. Dokonca aj predhrievanie je jedno z najrýchlejších na trhu –  dosiahnutie teploty 200 ˚C trvá 5 minút.

Medzi automatickými programami je práve aj špeciálny program na pizzu. Kúzlo prípravy pravej domácej pizze spočíva predovšetkým v naozaj dobre rozpálenej rúre. Vďaka špeciálnemu programu sa teplota rýchlo zvýši na 300 ˚C, takže pizza sa upečie za niekoľko minút, kôrka bude ako z kamennej pece, cesto zostane vnútri mäkké a náplň šťavnatá.

Teplovzdušné fritovanie

Ak máte radi hranolky alebo vyprážané kuracie porcie, ale vyhýbate sa im kvôli množstvu tuku, nové rúry ponúkajú zdravú alternatívu. Majú totiž špeciálnu funkciu na intenzívne teplovzdušné vyprážanie s malým množstvom tuku alebo celkom bez neho, rovnako ako to dokážu teplovzdušné fritézy. Umožňujú však aj funkciu priparovania, vďaka ktorej bude povrch chrumkavejší, ale nepresušený. Môžete si tak doma vychutnať pochúťky ako z rýchleho občerstvenia bez zbytočných kalórií.

Automatické programy a pečenie krok za krokom

Zapnúť rúru, vybrať program a už si len počkať na skvelé jedlo. Nové rúry s až 22 automatickými programami presne vedia, čo a ako majú robiť. Stačí len vybrať typ jedla a jeho hmotnosť. Rúra už sama zvolí správnu teplotu, výhrevné telesá a nastaví čas prípravy. Jednoducho tak pripravíte napríklad zapečené jedlá, pokrmy pripravované dlhší čas pri nižšej teplote, hydinu, malé i veľké porcie mäsa a veľa druhov pečiva a dezertov, využiť môžete aj program na kysnutie cesta.

Pre pokročilých kuchárov je tu ďalšia skvelá možnosť – pečenie krok za krokom podľa vlastných skúseností. Pri niektorých jedlách je totiž ideálne meniť teplotu počas pečenia a na posledných pár minút ju zvýšiť, napríklad pre dokonalú kôrku na slávnostnej kačke. Alebo naopak, najprv pokrm rýchlo zapiecť a potom pomaly dopekať. Nové rúry MORA umožňujú nastaviť dva stupne pečenia hneď na začiatku. Rúra sa postará o všetko a vy máte voľné ruky.

V kuchyni sa budete cítiť ako profesionál aj vďaka špeciálnym funkciám, ako je napríklad šetrné rozmrazovanie, ohrievanie tanierov alebo udržiavanie hotového pokrmu v teple až do začiatku servírovania.

Termosonda

Niektoré recepty vyžadujú precíznosť a presnosť v jednotkách stupňov. Pomocou termosondy môžete zistiť teplotu vnútri potravín bez toho, aby ste museli otvárať dvierka. To sa hodí napríklad pri príprave steakov, rozbifu alebo hydiny.

Komfort

Komfort zvyšuje aj tlmený mechanizmus zatvárania a otvárania dvierok rúry, ktorý sa ovláda jemným ťahom. Pri zatváraní neočakávajte žiadne vŕzganie ani hlučné dorážanie.

Potešia vás aj špeciálne teleskopické výsuvy z robustného kovu, ktoré sa dajú veľmi ľahko vysunúť spolu s jedlom, ktoré potom môžete jednoducho vybrať bez toho, aby ste sa museli do rúry nakláňať a riskovať popálenie. Tento mechanizmus oceníte aj vtedy, ak potrebujete napríklad posypať jedlo strúhaným syrom počas pečenia. Výsuvy sú vybavené praktickým systémom, ktorý umožňuje jednoducho zacvaknúť výsuv do požadovanej úrovne v rúre.

Programy na čistenie interiéru tiež ušetria veľa práce. V závislosti od modelu sú rúry vybavené plne automatickým pyrolitickým čistením, hydrolytickým čistením EcoClean alebo katalytickým krytom ventilátora. Rúry sa ovládajú, opäť v závislosti od modelu, jedným alebo dvoma otočnými gombíkmi s LED panelom alebo tradične len dvoma gombíkmi. Viac na www.mora.sk.

Reko z materiálov MORA
Foto: MORA

Podobné články