Predstavujeme vám Special edition life

od david.m

V tomto rozhovore vám bližšie predstavíme blog Special edition life, na ktorom môžete nájsť články z oblasti módy, cestovania a životného štýlu. Autorkou blogu je Veronika, ktorá sa zaoberá organizáciou domácnosti, rôznymi prerábkami bytu a inými DIY projektami a spolu s Westwing nás previedla svojim krásne zariadeným bytom. V rozhovore nám odhalila kedy a prečo sa rozhodla založiť si blog, aké farby a materiály nemôžu chýbať v jej domácnosti, a tiež nám prezradila akú vec si prerobila naposledy. Užite si spoločne s nami tento veľmi milý rozhovor.

Ako by sme mohli popísať Veroniku z blogu Special edition life v jednej krátkej vete? Kreatívna duša so zmysłom pre organizáciu a estetiku.

BLOG Special edition life je o prerábaní starého na nové (upcycling), o organizácii a poriadku, ktoré môžu byť záľubou, ale i o cestovaní, móde a ženách.

Obľúbený citát: If you don’t find anything pleasant, you shall find something new (Voltaire)

Veronika nám porozprávala o tom ako to všetko začalo a zodpovedala na naše otázky.

Prečo a kedy ste sa rozhodla založiť si blog?

Je to už niekoľko rokov, odkedy som napísala svoj prvý článok. Všetko sa začalo cestovaním a mojim pobytom v Rusku, konkretne v Petrohrade. Prvé články boli cestovateľské v spojeni s módou, ktorú zbožňujem odkedy si pamätám. Módu ste na mojom blogu mohli vídať často, no človek sa posúva a rokmi som zistila, čo je naozaj to pravé orechové a čo ma zo všetkého baví najviac. Milujem poriadok a system a preto vznikli aj sortírovačky chladničiek, kuchyne či šatníkov. Neznášam vyhadzovanie funkčných starých vecí a tak som sa svojpomocne pustila do prerábok svojho i priateľovho bytu. S tým súvisia aj rôzne DIY projekty, či „kontajnerové úlovky”, ktoré dostali nový život.

V ktorých interiéroch sa cítite najlepšie? Ktoré farby alebo materiály nesmú chýbať vo Vašej domácnosti? Ako by ste opísali svoj vlastný štýl?

Veľmi sa mi páči boho štýl, tiež mám rada prvky industriálu, ale i škandinávsky minimalizmus. Vždy som o sebe hovorila, že som nerozhodná. Platí to aj v tomto smere. Zároveň som veľmi všestranný človek čo sa istým spôsobom pretavilo aj do výberu zariadenia nášho bytu. Veď kde je napísané, že každá izba musí ladiť? Už viackrát som sa nad tým zamýšľala a hovorila som si, že tie naše úplne neladia. Majú spoločný základ, ale zároveň sú odlišné. Pre mňa však každá izba charakterizuje kúsok našich osobností. Nás dvoch, ktorí za ich tvorbou stojíme. A to je pre mňa najdôležitejšie. Spálňu máme radi chladnejšiu, preto tam dominujú práve industriálne prvky v podobe betónovej stierky, masívu či kovových konštrukcií nábytku. Naopak obývačka, ktorá je stále v procese premeny, je pre nás miesto, ktoré by malo vyžarovať teplo, preto sme zvolili viac dreva a teplejších farieb akou je napríklad horčicová žltá či petrolejová a celú izbu dopĺňa kopec zelene, etno vzory a boho doplnky. V tretej izbe, ktorú využívame ako našu kanceláriu zasa preferujeme čistotu. Aby sa mi v nej dobre premýšľalo a nebola zbytočne rušivá. Tu sme síce siahli tiež prevažne po prírodnom odtieni dreva, ale doplnili sme ho už iba bielou, zelenou a opäť kopou zelene, ktorá okrem iného čistí vzduch.

Čím si rada vytváraš príjemnú atmosféru domova?

Milujem doplnky. Najčastejšie u mňa nájdete vázy s čerstvými kvetmi, ale i sušenými trávami. Sviečky mám snáď v každej izbe. Dokonca i na toalete :). Nedávno sme dokončili galériu obrazov, ktorú chceme zaplniť našimi fotkami a už sa nám podarilo zohnať aj botanický obraz s bananovníkom, po ktorom som dlho poškuľovala. Taktiež mám povešané rôzne typy macramé či konár stromu v kuchyni. Toto všetko sú veci, ktoré mi domov zútulňujú a cítim sa v ňom oveľa lepšie.

Venujete sa aj rôznym DIY prerábkam. Čo ste prerábali naposledy?

Naposledy sme spoločne s priateľom prerobili kuchyňu. Bola to úplne prvá veľká prerábka, veľa som sa pri nej naučila a som s premenou veľmi spokojná. Zo starej červenej kuchyne sa stala biela a na oko priestrannejšia kuchyňa, ktorá spĺňa svoj účel. Je to prevzdušnený otvorený priestor doplnený prírodným drevom a nástenným macrame so zeleňou, lebo práve tá čistí vzduch. A v kuchyni sa to tiež žiada. V kuchyni trávime veľmi veľa času. Obaja milujeme varenie. Varíme naozaj často. Máme veľmi radi taliansku a ázijskú kuchyňu, čerstvé suroviny a veľa zeleniny. Kuchyňa vo mne vyvoláva pocit domova. Spomínam si na detstvo v kuchyni, ale deje sa to tak u nás aj teraz. Keď prídeme na návštevu k mojim rodičom, celý večer prekecáme v kuchyni pri dobrom jedle a víne. A tak sme to zaviedli aj u nás doma. Varenie s priateľmi má svoje čaro a ešte viac čas s nimi strávený. Tiež sme nedávno dokončili botník, ktorý bol pôvodne celý biely. Ale my sme ho spestrili navoskovanými drevenými latami. V rámci toho sme dokončili aj celú chodbu, v ktorej sme premaľovali podlahu so vzorom.

Odkiaľ čerpáš inšpiráciu?

Veľmi veľa čerpám na Pintereste, ale aj Instagrame, no väčšina mojich nápadov je akýmsi mixom inšpirácie a mojej vlastnej predstavy. Snažím sa, aby náš byt vyzeral pekne, útulne, aby sme sa v ňom cítili dobre, ale zároveň aby obsahoval unikátne kúsky či prerábky, ktoré sme vlastnoručne uskutočnili. Mám rada ten pocit zadosťučinenia po dobre vykonanej práci.

Čo sa najbližšie chystáš prerábať, prípadne tvoriť?

Momentálne máme v procese výrobu stojanu na koreničky. Celkovo sa snažím mať potravinové skrine pod kontrolou, pretože mi záleží na tom, aby sme jedlom zbytočne neplytvali. A neplatí to len o špajzi, ale aj o chladničke. Všetko musí mať svoje miesto a musí byť na očiach, aby náhodou neostalo niekde zabudnuté v zadnej časti a nemuselo sa vyhodiť. A to platí aj o korení, ktoré práve v ázijskej kuchyni využívame dosť.

Na Vašom blogu sa venujete aj cestovaniu. Ktorú krajinu by ste chceli navštíviť, keď sa situácia vráti do normálu po skončení pandémie?

Jednoznačne Bali alebo Mexiko. Bali už máme pocestované a je to jedna z krajín, do ktorej som sa okamžite zamilovala. Milujem tú atmosféru a pokojných bezprostredných ľudí, ale i pláže, počasie a celkovo ich životný štýl.

Máte nejaké tipy pre začínajúcich blogerov?

Pracujte na sebe tvrdo, nenechajte sa ovplyvniť trendami a okolím, hovorte o tom, o čom ste naozaj presvedčení a čo vás naozaj baví. Nebojte sa odlíšiť.

Reko a Veronika Svobodová @specialeditionlife v spolupráci s Westwing
Foto: archív Westwing

Podobné články