Steny so systémovými omietkami Ytong dýchajú a hrejú

od micah.grohman

Jednou z predností vnútorných vápennocementových omietok Ytong, ktoré boli vyvinuté v spolupráci s Vápenkou Vítošov špeciálne pre tvárnice Ytong a Silka, je skutočnosť, že zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti stien. Navyše dovoľujú stenám dýchať, odstraňujú vlhkosť zo stavby a znižujú riziko vzniku plesní. Pri práci s nimi oceníte aj ľahké spracovanie, vysokú výdatnosť a pevnosť.

Tieto omietky dokonale ladia s priedušnosťou muriva Ytong a Silka. Vďaka nízkemu súčiniteľu tepelnej vodivosti a vysokej paropriepustnosti (faktor difúzneho odporu μ ≤ 7) steny omietnuté týmito systémovými omietkami dýchajú, a obávať sa nemusíte ani vlhkosti či plesní. V úlohe užívateľa domu či bytu vás potešia aj ich dobré tepelnoizolačné vlastnosti: (tepelný odpor λ10 s hodnotou 0,13 W/m.K). Tie im dodáva špeciálna ľahčená zložka z recyklovaného skla.

Vnútorné prostredie
Na vnútorných priečkach a stenách z tvárnic Ytong a Silka voľte preto práve z vyššie uvedených dôvodov systémovú omietku Ytong. Túto omietku môžete použiť ako finálnu vrstvu, ak však dávate prednosť extra hladkému povrchu steny, nanášajte v druhej vrstve hladenú vnútornú sadrovú stierku. Táto kombinácia má rad výhod – vnútorná omietka Ytong je vysoko priedušná, vystužená vláknami a vyniká výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Sadrová stierka má extra hladký povrch a zaisťuje hygienickú čistotu prostredia.

Vonkajšie prostredie
Aj u vonkajších stien by ste mali siahnuť po systémovom riešení a pracovať okrem muriva Ytong alebo Silka tiež s vonkajšou systémovou tepelnoizolačnou omietkou Ytong. Okrem toho, že zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti stien, napomáha aj odstraňovať vlhkosť zo stavby. Navyše znižuje riziko vzniku plesní na povrchu stien a vnútri konštrukcie a zrýchľuje finálne úpravy stien. U fasád je základom kvalitný podklad a ten máte vďaka kombinácii muriva Ytong a Silka a systémovej vonkajšej tepelnoizolačnej omietky Ytong hotový. Potom už zostáva vyriešiť len farebnosť krycej vrstvy.

Reko z materiálov Ytong
Foto: Ytong

Podobné články