Seriózny dom z tehál postavil v pasívnom štandarde

od micah.grohman

Rohový pozemok, ktorý nikto nechcel, pretože na ňom stála trafostanica, v ktorom však skúsené oko stavbára videlo potenciál v podobe pokoja a krásnych výhľadov na krajinu. Práve ten si vybral investor na bývanie. A pretože chcel postaviť podľa svojich slov seriózny dom, vybral si tehly HELUZ a postavil ho v pasívnom štandarde.

Bola to súhra okolností. „Jazdili sme sem za kamarátom na chalupu a veľmi sa nám tu páčilo,“ spomína na impulz pre stavbu investor a dodáva: „Toho pozemku sa každý bál, pretože na ňom stála trafostanica, keďže som však z odboru, vedel som, že je možné urobiť preložku, takže teraz už stožiar stojí mimo našej záhrady.“

Ticho, ktoré počujete
Na tej sa už, naopak, rozkladá typový projekt Bohemia, ktorý si investor vďaka skúsenostiam sám doladil, či už ide o „prifúknutie“ prízemia, alebo voľbu materiálových a farebných kombinácií v podobe kvarcitového kameňa a omietky na fasáde. Alebo detaily, ako je svetlovod v chodbe na hornom poschodí, kde chcel plnými dverami zachovať súkromie v jednotlivých miestnostiach, zároveň sa však nechcel vzdať prirodzeného svetla. Výsledkom je moderne vyzerajúci dom s členitým pôdorysom, dispozične riešený ako 5 + 1, ktorý poskytuje dostatočné súkromie prípadne aj dvom generáciám. Na prízemí je veľká spoločenská miestnosť, ktorá vznikla prepojením obývacej izby s kuchyňou, kde svoje oddelené zázemie má aj svokor (izbu + šatňu). Vďaka zaskleným plochám, ktoré sú v lete dôsledne kryté vonkajšími žalúziami, sú tieto miestnosti dostatočne slnečné a v podstate z každej je možný vstup do záhrady či na terasu. Na prízemí sa nachádza aj priestorná technická miestnosť, v ktorej sa dá rozložiť pingpongový stôl či zacvičiť si, a našlo sa tu aj miesto na saunu. Hlavne sú tu však ukryté tie najmodernejšie technológie vrátane tepelného čerpadla a rekuperačnej jednotky. Poschodie je koncipované ako oddychové zázemie domu, v ktorom je spálňa, detská izba, pracovňa so vstupom na rozľahlú terasu, šatňa aj kúpelňa. A k „vybaveniu“ domu je potrebné prirátať aj vonkajší bazén a hlavne neďaleký les, kde si majiteľ sprevádzaný psom chodí tzv. vyčistiť hlavu. „To ticho tu počujete,“ pochvaľuje si lokalitu.

Tepelná pohoda vďaka tehlám HELUZ FAMILY 44 2in1
Komfort bývania okrem okolitého ticha utvára aj vnútorná tepelná pohoda. Tú v zime či v lete zaisťuje jednovrstvové obvodové murivo z tepelne izolačných tehál HELUZ FAMILY 44 2in1 brúsená so súčiniteľom prestupu tepla U = 0,13 W/m2K. „V zime držia teplo vnútri a naopak, v lete zasa vonku, a to bez dodatočného zateplenia. Neotvárame okná, napriek tomu máme doma príjemný vzduch, a to vďaka efektívnemu vetraniu, ktoré obstará rekuperačná jednotka,“ vysvetľuje majiteľ a vnútorný teplomer ukazujúci mierne nad dvadsať aj v najsparnejších dňoch, jeho slová potvrdzuje. „Kombinácia tehál HELUZ FAMILY 44 2in1 brúsená, rekuperačnej jednotky a tepelného čerpadla sa stará o vysoký komfort bývania, pritom náklady na teplo sú supernízke. Za elektrinu platíme ročne vrátane ohrevu teplej vody, osvetlenia a ohrevu vody v  azéne mierne nad tisíc eur,“ zhŕňa zásluhy použitých materiálov a technológií majiteľ. „Chcel som seriózny tehlový dom a tehly HELUZ s izolantom vnútri sú certifikovaný materiál, ktorý funguje,“ dodáva investor. 

O projekte
Projekt: Typový dom Bohemia
Konštrukcia: Obvodové múry – tehlový systém HELUZ FAMILY 44 2in1 brúsená, priečky a preklady HELUZ, keramické stropy HELUZ MIAKO.
Realizačná firma: TERMITAN s.r.o.
Zastavaná plocha: 250 m2

Reko z materiálov Heluz
Foto: Tomáš Dittrich

Podobné články