Priestor pre kreatívne hry
Detská izba je miesto na hru, spánok, no tiež je to miesto, kde sa deti učia, rastú a rozvíjajú svoje schopnosti. Z týchto dôvodov by mala byť detská izba pohodlným, viacfunkčným priestorom reagujúcim na aktuálne potreby svojich malých obyvateľov.
Priestor detskej izby by mal stáť na jednoduchom základe, pričom treba myslieť na dostatok úložného priestoru. Ten využijete pri deťoch každého veku. Samozrejme, nemusíte sa báť trochu popustiť uzdu fantázii a pridať nejaké zábavné prvky.
Flexibilný priestor pre rozvoj
Keďže sa deti rýchlo menia a vyvíjajú, je dôležité zvoliť štýl, ktorý sa bude rozvíjať s nimi. Mali by ste vytvoriť miesto, ktoré pomôže deťom prejaviť sa a zároveň bude priestorom, v ktorom budú rady tráviť svoj voľný čas. Dosiahnuť rovnováhu medzi zábavou a funkčnosťou môže byť veľkou výzvou. Preto je pri zariaďovaní detskej izby dobré myslieť na ňu ako na viacúčelový priestor, v ktorom sa bude dieťa hrať, učiť, čítať si, rozvíjať nové schopnosti, ale aj spať.
Keď príde na optimalizáciu priestoru detskej izby, flexibilita je kľúčom k úspechu. Vhodným riešením toho, ako vytvoriť flexibilný priestor v detskej izbe, je použitie tzv. rastúceho nábytku. Ten ponúka veľa riešení a umožňuje naplno využiť potenciál priestoru. No a keďže je tento nábytok prispôsobivý, ušetrí vám do budúcnosti peniaze aj čas, ktorý by ste strávili pri hľadaní nových kúskov nábytku.
Priestor pre hru a rozvoj tvorivosti
Pri zariaďovaní detskej izby platí, že čím nápaditejšia a farebnejšia bude, tým viac podnietite detskú predstavivosť. S farbami to však netreba preháňať, aby nebolo prostredie príliš stimulujúce. Vhodné je kombinovať jednoduchý farebný základ s niekoľkými farebne dominantnejšími prvkami, či už v podobe nábytku, alebo doplnkov. Napríklad zelená pôsobí upokojujúco a vedci zistili, že môže podporovať schopnosť učiť sa a tiež podnecuje produktivitu.
Detská izba je miestom slobody, sebavyjadrenia a veľkého množstva rôznych aktivít. Keďže deti milujú schovávanie, stavanie, tvorenie a robenie neporiadku, ich detská izba by mala ich potreby naplniť. Samozrejme, pri najvyššej možnej bezpečnosti. Podporiť tvorivosť a vytvoriť priestor pre hru môžete napríklad pomocou malého teepee, ktoré skvelo poslúži ako miesto na čajový večierok či ako bunker.
Použitie nástenných prvkov pomôže vašim ratolestiam učiť sa – či už to bude mapa sveta, abeceda s motívmi dinosaurov, plagáty s planétami a súhvezdiami a podobne. V každom prípade zohľadnite, čo vaše dieťa baví, a prispôsobte tieto prvky jeho veku.
Kvalitný a bezpečný nábytok
Pri tvorbe flexibilnej detskej izby, ktorá bude vyhovovať nárokom a potrebám svojich malých obyvateľov niekoľko rokov, je vhodné zvoliť tzv. rastúci nábytok. Najčastejšie sú to rastúce písacie stoly či stoličky, prípadne rastúca detská posteľ.
Nábytok do detskej izby by mal byť tiež bezpečný a kvalitný. Chcete totiž, aby vám slúžil dlhšie obdobie. Čo sa týka materiálu, siahajte po dreve alebo kvalitnom lisovanom plaste. Ten môže mať zaoblené hrany, čo oceníte hlavne pri menších deťoch. Takýto nábytok je bezpečný a navyše sa aj ľahko čistí.
Pri výbere nábytku do detskej izby siahajte po kúskoch od overených výrobcov, ktorých výrobky spĺňajú platné normy a vy si môžete byť istý nezávadnosťou materiálov. Nábytok do detskej izby musí byť z netoxických materiálov, musí byť odolný voči mechanickému poškodeniu a zároveň musí byť aj stabilný.
Užitočné rady a tipy
Zariadiť detskú izbu tak, aby vyhovovala potrebám svojich obyvateľov a zároveň tak, aby bola flexibilná a multifunkčná, môže byť pre rodičov poriadnou výzvou. Máme však pre vás niekoľko tipov a rád, ktoré by vám túto výzvu mohli uľahčiť.
- Zvážte všetky druhy hier
V detskej izbe by mali byť prvky, ktoré budú vhodné na najrôznejšie spôsoby trávenia voľného času vášho dieťaťa. Písací stôl na rôzne aktivity, ako je stavanie stavebníc, skladanie puzzle, hru s plastelínou, kreslenie či maľovanie by v detskej izbe určite nemal chýbať.
No a keďže deti trávia veľa času aj hrou na zemi, použite koberce, ktoré vytvoria pohodlný priestor na hranie aj na ležanie. Na druhej strane sa môžu koberce ľahko znečistiť, a tak odporúčame siahať po menších koberčekoch. Natrafíte aj na také, ktoré sa dajú prať v práčke.
- Myslite na úložný priestor
Dostatok úložných priestorov je kľúčom k udržaniu poriadku v detskej izbe. Použite priehľadné plastové boxy na skladovanie pasteliek, voskoviek a ďalších kreatívnych pomôcok. Boxy môžete použiť aj na ukladanie hračiek, detských hudobných nástrojov či kociek a skladačiek. Na každý box môžete nalepiť samolepku znázorňujúcu, čo do boxu patrí. Deťom tak uľahčíte prácu pri upratovaní svojich vecí.
- Podporte vzťah k čítaniu
Vytvorte v detskej izbe kútik s knihami, aby ste podporili vzťah dieťaťa k čítaniu. Čitateľský kútik môže pozostávať z police s knihami, vankúšikov na zemi a ozvláštniť ho môžete plyšovými hračkami postavičiek z obľúbených príbehov vašej ratolesti. Príbehy z kníh tak privediete k životu a dieťa bude mať z čítania nový zážitok.
- Rozvíjajte kreativitu
Ak chcete podnietiť vo vašom dieťati tvorivosť, pridajte do detskej izby napríklad tabuľu alebo tapetu, na ktorú môže písať kriedou. Deti si tak môžu precvičovať abecedu alebo kresliť obrázky podľa svojich predstáv. Tie potom jednoducho zotrú a každý deň si tak vedia vytvoriť niečo nové.
- Vytvorte umeleckú stenu
Skvelý spôsob, ako dieťa obklopiť umením, je vytvoriť mu umeleckú stenu z jeho vlastných výtvorov. Namiesto toho, aby obrázky skončili na chladničke či niekde v zásuvke, tak dieťa môže pozorovať, ako sa jeho tvorba vyvíjala v čase. Najvydarenejšie výtvory stačí dať do jednoduchého rámu a vytvoríte tak súkromnú galériu, ktorá perfektne dotvorí atmosféru detskej izby.
Petra Lyžičiarová Struková
Foto: archív firiem a redakcie