Ako sa brániť alergiám?

od micah.grohman

Svrbí vás pokožka krátko po tom, čo si oblečiete čistú bielizeň? Na vine môžu byť alergény, ktoré zostanú vo vláknach po praní a dráždia vašu pokožku. Ako sa ich zbaviť? Aj keď sa to možno nezdá, je toho veľa, čo môžete urobiť pre seba a svojich blízkych.

Proti škvrnám pomôžu ióny

Škvrny môžu byť nepríjemné. Niektoré z nich ľahko zmiznú pri praní, iné sú však veľmi odolné, napríklad škvrny od korenených jedál s paprikou alebo kurkumou, alebo stopy antuky či trávy po tréningu. Práve tu sa uplatní ionizačná funkcia práčky.

„Technológia IonTech uvoľňuje záporne nabité ióny. Vďaka prirodzenej ionizácii preniká prací prostriedok dokonalejšie do vlákien a odstraňuje až o 30 % viac škvŕn aj pri nízkych teplotách prania bez použitia ďalších chemických prostriedkov. IonTech tiež zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa na vykurovacom telese, čím predlžuje životnosť práčky. Navyše vďaka ionizácii bude bielizeň bez pokrčenia, zápachu a statickej elektriny aj bez použitia aviváže,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka spoločnosti Gorenje.

Nechajte bielizeň dôkladne vypláchať

Niektoré práčky majú dokonca antialergénne programy s predĺženým namáčaním alebo špeciálne programy na pranie detskej bielizne. Ak máte doma malé deti alebo alergikov, je to určite najjednoduchší spôsob, ako predísť kožným problémom.

Proti alergénom a odolným nečistotám je skvelá para

Moderné práčky majú parné funkcie. Určite sa ich oplatí používať. Zbavíte sa tak nielen baktérií, plesní a iných nežiaducich mikroorganizmov, ale aj alergénov, ako sú roztoče alebo chlpy domácich zvierat. „Vzniknutá para je dostatočná na rozrušenie nečistôt a účinné odstránenie škodlivých látok; tkaniny však nie sú namočené v horúcej vode ako pri vysokoteplotnom programe, a preto sa nezrážajú ani nepoškodzujú. Bielizeň bude navyše príjemne mäkká, bez statickej elektriny a s minimálnym pokrčením,“ dodáva Jana Neuszerová. Pomocou pary môžete osviežiť a vyrovnať aj čisté oblečenie, ktoré napríklad dlho ležalo v skrini, bez toho, aby ste ho museli znovu prať.

Tip na parnú práčku pre rodiny s alergikmi

Predom plnená parná práčka Gorenje W2NEI94AS z radu WaveActive má veľkú kapacitu 9 kg bielizne. Medzi 16 programami nechýba ani špeciálny antialergický parný program, ktorý účinne odstraňuje alergény vrátane roztočov a chlpov domácich zvierat. Parná funkcia SteamTech využíva dodatočné ošetrenie parou na konci zvoleného programu na odstránenie alergénov a vírusov, ale tiež výrazne redukuje tvorbu záhybov a odstraňuje odolné pachy. Praktický je aj špeciálny program na pranie košieľ s parnou funkciou, ktorý vám ušetrí starosti so žehlením. Alebo rýchly hodinový program pre polovičnú dávku bielizne a extra rýchly 20-minútový program, keď potrebujete rýchlo vyprať blúzku. Automatický čistiaci program SterilTube sa postará o to, aby bola vaša práčka čistá a bez baktérií. Tichá práčka je vybavená invertorovým motorom PowerDrive a vibrácie ešte viac znižujú špeciálne bočné panely. Cena práčky je 479 EUR. Viac na sk.gorenje.com

Reko z materiálov Gorenje

Foto: Gorenje

Podobné články