dom a bývanie

header abc interier
Aktuálne O nás Archív Anketa Predplatné Inzercia Kariéra GDPR Kontakt
TÉMY: Diego Baumit Baumit PARTNERI:
perpes bdesign
KIWI domy – lacné, energeticky alternatívne bývanie

Ste čerství novomanželia, s vašou milovanou manželkou čakáte dieťa, alebo radostne čakáte druhé či tretie, a váš byt je síce útulný, ale malý? Premýšľate, ako sa postarať o rodinu, jej bývanie s primeraným súkromím, komfortom a zdravím? No zároveň nechcete mať obavy z budúcnosti, zbytočne sa veľmi zadlžovať a radšej chcete mať financie pevne pod kontrolou.

Určite ste listovali alebo browsovali obrázky krásnych katalógových domov na predmestí s rozkvitnutou záhradkou, do ktorých boli fintou koláži vložené fotografie šťastných rodiniek s obrovským žiarivým úsmevom. Nenechajte sa chytiť do tejto pasce márnivosti a plytvania peňazí. Realita býva zväčša úplne iná, krutá a ťažká, zväčša vás finančne vycicia, prídete o vlasy alebo jemne ošediviete, v najhoršom prípade sa vám rozpadne rodina, alebo príde exekútor od vedľa. Bývať v takomto katalógovom dome na predmestí znamená zmieriť sa s tým, ako je naprojektovaný a postavený, aj keď domu akákoľvek logika absentuje, vaše miestnosti sú hlúpo usporiadané, niekde malé, inde zbytočne veľké. V lete je v dome neznesiteľne horúco, v zime zase chlad, teplo uniká hore komínom. Platby za energie sú vysoké a každým rokom stále vyššie. Pretože bývate za mestom, vaším druhým zamestnaním je profesia taxikára pre svoje deti, ktoré vozíte do školy, poobede na klavír či tanečnú, pretože autobusová linka proste nefunguje, alebo funguje v divnom harmonograme smerom úplne inam ako potrebujete. Zväčša sa dostanete svojim rodinným taxíkom do dopravnej zápchy a strávite denne niekoľko hodín civením na brzdové svetlá podobného zúfalca pred vami. Po večeroch to auto v garáži opravujete, aby ste na druhý deň mohli svoje ratolesti a milovanú manželku znova odviesť. V tom lepšom prípade, každý člen má svoje auto, no na to pri veľkých splátkach za dom zväčša neostanú peniaze a nezabúdajme na planétu Zem, čo s ňou takéto množstvo áut a škodlivých emisií urobí. Tento váš nový spôsob bývania a cestovania nebude trvať ani týždeň a ani mesiac, je to na pár desaťročí. Viem o čom hovorím, môj kolega v architektonickom ateliéri takto býva a denne taxikárči, no pevne verím, že to bude iba dočasne. Ste pripravený vydať sa na takúto tristnú cestu bývania?

Riešením je chytrý KIWI dom, ktorý sa odlišuje od konvenčného domu
Na každý problém však existuje riešenie, stačí sa len zamyslieť a nepodľahnúť developerskej hystérií. Existujú lacné nízkoenergetické a pasívne KIWI domy, sú moderné, komfortné, navrhnuté presne na geografický charakter pozemku a individuálne potreby ich majiteľov. Jeho výstavba je jednoduchá a rýchla. Predovšetkým však za jeho prevádzku zaplatíte 10-krát menej ako u konvenčného domu z farebného katalógu. Ak mesačne zaplatíte za energie domu 200 EUR, čo je ročne 2400 EUR, tak v KIWI dome vás ten istý komfort bude stáť mesačne 20 EUR a ročne 240 EUR. Z takýchto cenových nákladov za bývanie už nemusíte mať strach z budúcnosti a nástrah finančných a hospodárskych kríz. KIWI dom predstavuje inteligentnú optimalizáciu stavebných postupov, technológii a materiálov. Dom je kvôli úspore investícií a menším tepelným stratám bez pivnice, založený na sklenených granulátoch, alebo päťkách, tak aby nebol možný prestup chladu a vody zo zeme do stavby. KIWI dom nepotrebuje žiadne radiátory, pretože sú minimalizované všetky tepelné straty a na vykúrenie takéhoto domu postačuje bežné užívanie domu (prítomnosť ľudí, varenie v kuchyni, teplo vyžarované zo spotrebičov) a centrálne teplovzdušné vykurovanie, ktoré zabezpečí:
a) odovzdávanie až 80 % tepla odsávaného vydýchaného vzduchu z izieb čerstvému privádzanému = REKUPERÁCIA. Odovzdanie tepla z odpadového vzduchu na ohrev prichádzajúceho čistého vzduchu z vonku a teplej úžitkovej vody prebieha v centrálnom rekuperačnom výmenníku.
b) zemným výmenníkom tepla, ktorý využíva prirodzené teplo zeme na predohrev privádzaného čerstvého vzduchu na 15°C v PE rúre v hĺbke 2 m a dĺžke 20-35 m
c) maximálne využitie slnečnej energie správnou orientáciou a veľkosťou okien
d) nepotrebujete otvárať okná, centrálne vetranie a riadenie vlhkosti prebieha cirkuláciou privedeného čistého vzduchu z centrálnej rekuperačnej jednotky s filtráciou (peľu, mikročastíc) čerstvého nasávaného vzduchu. Je to výborné riešenie pre alergikov a poteší aj fakt, že obsahuje o 70 % menej prachu ako keby sme vetrali priamo oknami
e) ako podporné môžu v čase veľkých mrazov poslúžiť elektrické ohrievače, infražiariče alebo kotol na spaľovanie biomasy a dreva
 
Celková ročná spotreba takéhoto domu je 15 kW/m2 (konvenčné novostavby majú obvykle spotrebu 80 – 140 kW/m2). Ochladzovanie čistého privádzaného vzduchu v lete:
a) zemným výmenníkom tepla, ktorý využíva prirodzenú teplotu zeme na ochladenie privedeného čerstvého vzduchu až do 12°C v PE rúre v hĺbke 2m a dĺžke 20-35 m
b) alebo centrálnou klimatizačnou jednotkou
 
Dôkladné zateplenie domu znamená, že obvodové múry (tehla, pórobetón, drevo…), podlaha a strecha sú obložené:
a) celulózovými granulátmi fúkanými do dutín = drvený recyklovaný papier + boritany (chránia pred hmyzom, plesňou a požiarom)
b) minerálnou vatou
c) polystyrénom
d) slamou
e) v prípade rovnej strechy alebo strechy s miernym sklonom, zateplenie extenzívnou zeleňou
 
Zateplenie okien a dverí:
a) okná s tepelno-izolačným trojsklom
b) okná a dvere s tepelno-izolačným rámom (dreveným, hliníkovým, plastovým)
c) vzduchotesné oblepenie spojov rámu a obvodovej steny tepelno-izolačnými páskami
d) prekrytie rámov zateplením fasády
Zdroj: IEPD

Zamyslite sa nad pozíciou nového domu, pozícia a typ domu veľmi úzko súvisia
Ak sa netúžite stať rodinným taxikárom, zvoľte si takú pozíciu vášho bývania, aby každý člen vašej rodiny mal slobodu pohybu, rýchlu dostupnosť do školy, krúžku, práce, kina, obchodu… Z domu využívajte ekologické, rýchle a lacné presúvanie prostredníctvom mestskej dopravy a bicyklov. Takýchto miest na bývanie je určite mnoho vo vašom širšom centre mesta. Je možné, že sú to problémové miesta – malé, úzke a neprístupné. Práve na takéto miesta môžete postaviť KIWI dom, ktorý inteligentne reaguje na tieto obmedzenia. Zmenou proporcii, novou funkciou izieb a novým poňatím pohybu v dome, sa z malého netradičného priestoru stane priestranný a komfortný domov pre celú rodinu. Takýto pozemok a výstavba domu nie je tým pádom finančne nákladná. Každý KIWI dom je vždy iný a originálny, sformovaný na základe pozície, veľkosti pozemku a individuálnych potrieb užívateľov. Dom sa stane vašou pýchu a ľudia z okolia sa na vás budú dívať s obdivom. KIWI dom sa stane výrazným znakom vášho životného štýlu, presne takým, akým je vaše auto, nové šaty vašej ženy, či nové tenisky či mikina syna a dcéry.

KIWI dom a budúcnosť rodiny
Inteligentné nízkoenergetické a pasívne domy s nízkymi prevádzkovými nákladmi nie sú v Európe ničím výnimočným. V susednom Rakúsku a v Nemecku sú postavené tisíce takýchto domov. Ich výstavbu podporuje Európska únia a všetky múdre národné vlády. Je dôležité si uvedomiť, že znižovať zaťažovanie životného prostredia nie je módny trend, ale nutnosť, ak chceme na tejto planéte prežiť. Až 40 % energie vyrobenej vo svete spotrebujeme na chod stavieb, kde ľudia bývajú a pracujú. Na život v KIWI dome, ktorý svojim šetrením zastavaného priestoru, výstavbou z obnoviteľných zdrojov a recyklovaných materiálov, využitím alternatívneho a lacného vykurovania v zime a  ochladzovania domu v lete, spotrebujete niekoľkonásobne menej energetických zdrojov tejto planéty, čo znamená, že vaše deti a ich deti a ich ďalšie pokolenia budú mať čistý vzduch a dostatok energie pre život. Toto je cieľ všetkých tých, ktorí nie sú sebeckí, majú radi svoju rodinu a záleží im na budúcnosti detí.

Autor: Ivo Šveda
Foto: W8D – architektonický ateliér

FOTOGALÉRIA K TOMUTO ČLÁNKU:

ZOBRAZIŤ VŠETKY ONLINE ČLÁNKY | OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ
BaumitBochemit© 2022 | všetky práva vyhradené | dnes je 29. Mája 2022 | dom&bývanie.eu | code by Ivan Mišák | mapa stránok