Čo by ste nemali podceniť pri výbere práčky

od micah.grohman

Práčka je domáci spotrebič, bez ktorého sa život takmer nezaobíde. Ak si vyberiete dobre, budete mať verného pomocníka na dlhé roky. Ako sa však zorientovať v množstve ponúk a nepodceniť to, čo je dôležité? A čo ak potrebujete ušetriť každú minútu?

Ak uvažujete o kúpe tej najlacnejšej práčky, aby ste ušetrili, určite si vyberajte veľmi pozorne. Na trhu nájdete lacnejšie práčky, ktoré môžu byť veľmi úsporné a účinné, ale niektoré vás môžu nemilo prekvapiť vysokou spotrebou vody a elektrickej energie. A vzhľadom na rastúce ceny energií a vody sa vám to môže vypomstiť.

Preto je rozumné získať pred kúpou čo najviac informácií a pozorne si prečítať energetický štítok. „Môžete vďaka nemu napríklad zistiť, koľko elektriny práčka spotrebuje v priemere na 100 štandardných pracích cyklov, aká je jej kapacita, ako dlho trvá pranie jednej plnej várky v štandardnom programe, koľko vody spotrebuje v priemere na jeden štandardný cyklus, ako efektívne odstreďuje a aká je pri odstreďovaní hlučná,“ hovorí Jana Neuszerová, expertka spoločnosti Gorenje.

Dôležitá je veľkosť
Ideálna kapacita pre priemernú domácnosť je zvyčajne 6 až 8 kg. Hoci sa mnohí ľudia rozhodujú pre väčšiu práčku, nemusí to byť nevyhnutne najlepší nápad. Kapacita 6 alebo 7 kg je zvyčajne úplne postačujúca, najmä preto, že stále častejšie perieme menšie množstvo bielizne a používame programy s kratšími pracími cyklami pri nižších teplotách.  Ak máte väčšiu domácnosť, oplatí sa hľadať bubon s kapacitou 9 kg alebo dokonca viac. Vo veľkých práčkach vyperiete aj objemné textílie, ako je posteľná bielizeň, prikrývky alebo pelechy domácich miláčikov.

Rôzne typy i hĺbky
Práčky s predným plnením sú najobľúbenejšie a najpredávanejšie. Na trhu nájdete okrem typických hlbokých modelov aj úzke, tzv. slim modely. Napríklad tiché a účinné práčky Gorenje WaveActive sa dodávajú v štyroch hĺbkach, od klasickej 60 cm až po úspornú 43 cm, takže tento typ práčky môžete mať aj v malej kúpeľni.Práčky s horným plnením sú vhodné aj do menších priestorov. Zachovávajú si podobnú kapacitu bubna, ale ich vonkajšie rozmery sú výrazne menšie než u štandardných práčok s predným plnením. Jednoduchšie je aj vkladanie a vyberanie bielizne. Vďaka tomu sú skvelou voľbou pre starších ľudí a všetkých, pre ktorých je predné plnenie nepraktické.

Čo vám uľahčí život?
Sú to zdanlivé maličkosti, ale práve tie vám uľahčia každodenné domáce práce. Patrí medzi ne osvetlenie bubna, automatické dávkovanie pracieho prostriedku alebo možnosť zastaviť prací cyklus a pridať zabudnutý kus bielizne.Pomocou technológie StainExpert možno odstrániť až 36 typov škvŕn; špecialistom na škvrny je aj iónová technológia. Všetko sa počíta.

Hlučnosť práčky je tiež veľmi dôležitá. Priemerná hladina hluku práčky sa meria v decibeloch počas odstreďovania. Čím viac decibelov, tým je práčka hlučnejšia – túto informáciu rýchlo zistíte na energetickom štítku, kde je uvedená aj trieda hlučnosti. Ak potrebujete prať v noci bez toho, aby ste zobudili susedov, siahnite po práčke Gorenje poháňanej tichým a účinným invertorovým motorom PowerDrive.

Super rýchle pranie
K dispozícii je aj skvelá funkcia na super rýchle pranie slabo znečistenej bielizne, ako sú napríklad dámske blúzky. Skvelé sú v tomto práve nové práčky Gorenje WaveActive s novou funkciou 20′ – vyperú bielizeň za rekordných 20 minút a ešte vám ušetria čas a peniaze za energiu.

Hygienická čistota práčky
Nemali by ste podceňovať ani čistotu práčky a bubna. Časté pranie pri nízkej teplote môže spôsobiť šírenie baktérií a iných nežiaducich mikroorganizmov vo vnútri práčky, ktoré sú zdrojom nepríjemného zápachu v práčke a následne aj vo vypratej bielizni. „Automatický program SterilTube odstráni všetky baktérie z vnútra práčky a zabezpečí, že vaše oblečenie bude vždy voňať sviežo. Program trvá približne 1,5 – 2 hodiny a využíva vodu s teplotou približne 70 °C. Môžete tiež pridať čistiaci prostriedok do práčky alebo, celkom ekologicky, asi 2 dl octu. Ak často periete pri nízkych teplotách, je dobré spustiť program približne raz za mesiac, alebo keď vás práčka sama upozorní na potrebu čistenia,“ vysvetľuje Jana Neuszerová.

Aj úzka práčka môže mať paru
Úzka parná práčka Gorenje WNPI62SB s predným plnením sa postará až o 6 kg bielizne aj pri hĺbke len 43 cm, takže je vhodná aj pre stredne veľké domácnosti s menšími kúpeľňami. Vďaka tichému a úspornému invertorovému motoru patrí táto práčka do veľmi úspornej energetickej triedy B podľa nového systému energetických štítkov, takže ušetríte aj za elektrinu. O dokonale čistú bielizeň  sa postará program ExtraHygiene s vyššou teplotou prania a dodatočným namáčaním. Pre hektické dni je tu nový extra rýchly program 20′, ktorý dokáže dokonale vyprať stredne znečistenú bielizeň len za 20 minút. Skvelá je aj nová funkcia proti pokrčenej bielizni. Ak nemôžete bielizeň vybrať z bubna ihneď po skončení prania, bubon sa bude otáčať v pravidelných intervaloch až dve hodiny, aby sa bielizeň nepokrčila. K hygienickej čistote prispieva aj automatické čistenie práčky SterilTube. Odporúčaná cena je 289 eur. Viac informácií na sk.gorenje.com.  

Reko z materiálov značky Gorenje
Foto: Gorenje

Podobné články