Ako si vybrať pomocníka pre šťavnatejší život?

od micah.grohman

Všade okolo nás je množstvo čerstvo dozretého, voňavého ovocia z malých fariem a možno sa urodilo aj na vašej záhradke. Skôr ako začnete hľadať vhodný odšťavovač, mali by ste vedieť, že existujú dva základné typy: odstredivý a závitovkový. Ktorý z nich je pre vás vhodnejší?

Mäkké alebo tvrdé suroviny?
S tvrdým ovocím a zeleninou, ako sú napríklad jablká, hrušky alebo cvikla, si poradí väčšina prístrojov. Naopak, na bobuľoviny, ako je napríklad hrozno, ríbezle alebo listová zelenina, sa hodí viac špeciálny závitovkový odšťavovač. Citrusy možno dokonale vylisovať pomocou lisu na citrusy, ale pomarančový fresh pripravíte aj pomocou odstredivého alebo závitovkového odšťavovača.

Hutné alebo vodovejšie?
Podľa typu techniky daného spotrebiča i typu použitého sitka konkrétneho spotrebiča môže byť výsledkom hustá šťava, ktorá zasýti, alebo redšia tekutina vhodná na uhasenie smädu. Závitovkové odšťavovače dokážu všeobecne vyrobiť aj hustejšie nápoje.

Ponáhľate sa?
Odstredivý odšťavovač pracuje ako blesk – skôr než stihnete siahnuť po pohári, je hotovo. V porovnaní s ním potrebuje závitovkový odšťavovač svoj čas. K plodom je však šetrnejší. A aj chuť získaného nápoja bude lahodnejšia. Okrem toho šťava získaná pomocou závitovkového odšťavovača oxiduje pomalšie, a preto ju môžete aj uschovať v chladničke. 

Naše tipy na výkonné odšťavovače

Závitovkový odšťavovač Gorenje JC4800VWY
Výkonný a zároveň tichý závitovkový odšťavovač dokáže pripraviť až 0,6 l lahodnej šťavy z tvrdého i mäkkého ovocia a zeleniny. Závitovkové zariadenie jemne melie  ovocie či zeleninu pri rýchlosti len 80 otáčok za minútu a oddeľuje extrahovanú šťavu a dužinu. Požadované množstvo dužiny si pritom pohodlne nastavíte pomocou páčky. Všetky zložky šťavy sa prefiltrujú cez jemné sitko. Spracované suroviny sa nezahrievajú, a preto šťava získaná touto technikou obsahuje cenné vitamíny, enzýmy i minerály a má veľmi jemnú chuť. Spotrebič je dokonale stabilný vďaka gumovým nožičkám. Stojí 116 eur.

Odstredivý odšťavovač Gorenje JC803O
Rýchly a praktický odšťavovač pripraví naozaj rýchlo až 1 l čerstvej šťavy z tvrdých i mäkkých druhov ovocia a zeleniny – na výber máte tri rýchlosti podľa typu vloženej suroviny. Jemné sitko sa postará o to, že v šťave budete mať len toľko dužiny, koľko chcete. Súčasťou balenia je nádoba na šťavu s objemom 1 l, nádoby na dužinu s objemom 2,4 l a kefka na jednoduché čistenie. Elegantný pomocník je stabilný vďaka vákuovým nožičkám a stojí 69,90 eur.Až do konca augusta prebieha špeciálna akcia, v rámci ktorej pri kúpe vybranej chladničky Gorenje s technológiou pre dlhý život ovocia a zeleniny získate až 80% zľavu napríklad práve na odšťavovač alebo iný malý spotrebič Gorenje, aby ste si mohli vychutnať sviežu zeleninu a ovocie na mnoho spôsobov. Viac na sk.gorenje.comwww.zivotzelenine.sk.  

Reko z materiálov značky Gorenje
Foto: Gorenje

Podobné články