Ako sa starať o indukčnú varnú platňu?

od micah.grohman

Indukčná varná platňa je skvelým pomocníkom. Je nielen rýchla a presná, ale aj krásna. Je to vlastne šperk na pracovnej doske. Teda ak je dokonale čistá, pretože chce niečo na oplátku za svoje verné služby. Viete, ako ju správne čistiť, aby zostala krásne lesklá, bez šmúh a škrabancov? Poradíme vám!

Jednou z výhod indukčnej varnej platne je jej jednoduchá údržba. Na čiernom sklokeramickom povrchu ako aj na elegantnej bielej platni sú však nečistoty viditeľné. A ak ich necháte pripiecť, varná platňa už nielenže nebude vyzerať pekne, ale môžete ju aj poškodiť. Pritom stačí poznať niekoľko jednoduchých trikov.

Pred varením platňu očistite            
Pred každým varením zotrite prach a nečistoty, ktoré by mohli poškriabať povrch, a to nielen na varnej platni, ale aj na dne panvíc a hrncov. Stačí navlhčená mäkká handrička a niekoľko ťahov. Potom povrch utrite do sucha.

Okamžité vyčistenie
Ak vám niečo odkvapne alebo vykypí, okamžite nečistotu utrite. Najmä malé škvrny by sa mali vyčistiť čo najrýchlejšie. Na ich odstránenie môžete použiť vlhkú špongiu alebo mäkkú handričku namočenú v teplej mydlovej vode. Najlepšie služby vám poskytnú utierky z mikrovlákna.

V prípade silnejších zapečených alebo pripálených škvŕn od jedla možno bude nutné použiť škrabku. Používajte ju však iba vtedy, ak jemnejšie metódy, ako napríklad mokrá handrička a špeciálny čistiaci prostriedok, nepomôžu.

A ako správne používať škrabku? „Držte ju pod uhlom približne 45° až 60°, jemne zatlačte na sklo a opatrne odstráňte nečistoty. Dajte si pozor, aby ste škrabku netlačili kolmo na sklo a nepoškrabali povrch varnej platne špičkou alebo čepeľou,“ radí Jana Neuszerová, odborníčka spoločnosti Gorenje. Je tiež dobré používať špeciálne čistiace prostriedky, ktoré na povrchu vytvoria ochranný film, aby sa naň nelepila špina.

Indukčné varné platne neznášajú cukor a hrubé materiály
Hoci mnohí ľudia milujú sladké, indukčné varné platne sú na tom so vzťahom k cukru presne naopak. Takže buďte opatrní, keď pripravujete napríklad karamel. Ak vám na varnú platňu predsa len spadnú zrnká cukru alebo ak na ňu kvapne sladká tekutina alebo hmota, okamžite ich odstráňte škrabkou, aj keď je platňa ešte horúca. Cukor totiž môže trvale poškodiť sklokeramický povrch. Zabudnite na oceľovú vlnu, hrubé čistiace špongie a abrazívne prášky – môžu poškriabať a trvalo poškodiť povrch.

Ocot dokáže zázraky s vodnými škvrnami
„Ak máte na varnej platni nevzhľadné škvrny od vody a šmuhy, prípadne ak sa vám pod určitým uhlom na povrchu objavuje dúhový efekt, spoľahlivo vám pomôže mäkká handrička a jemný roztok octu. Na utieranie rámu indukčnej platne však octovú vodu nepoužívajte, pretože by mohlo dôjsť ku strate lesku,“ dodáva Jana Neuszerová.

Ak použijete akýkoľvek čistiaci prostriedok, nezabudnite po čistení dôkladne odstrániť jeho zvyšky vlhkou handričkou, pretože pri zahrievaní varných zón môže dôjsť k poškodeniu sklokeramického povrchu. Aj po použití octovej vody by sa mal povrch varnej platne utrieť čistou vlhkou handričkou. Nakoniec varnú platňu vyleštite mäkkou a suchou handričkou. Bude ako nová.

Používajte kuchynský digestor
Udržať kuchyňu a indukčnú varnú platňu čistejšie vám pomôže aj výkonný digestor. Okrem výparov totiž zachytáva aj množstvo malých čiastočiek mastnoty, ktoré inak priľnú na nábytok, steny, pracovnú plochu a, samozrejme, varnú platňu. Preto ho zapínajte pri každom varení. Nielenže budete mať čistý vzduch, ale ušetríte si aj veľa práce.

Indukčná varná platňa s IQ pre jednoduchší život
Ak ešte stále váhate, rozlúčte sa s varením na starej plynovej platni a objavte čaro indukcie. Indukčná varná platňa Gorenje IS645BG so šírkou 60 cm a štyrmi platničkami má nielen funkciu na extra rýchle varenie, ale pri príprave jedla myslí za vás. Má totiž automatické programy: IQGrill na grilovanie so štyrmi stupňami prepečenia, IQSimmer na pomalé varenie, SoftMelt na rozpúšťanie a StayWarm, keď potrebujete udržať hotový pokrm teplý. Užitočná je aj funkcia IQBoil pri varení veľkého množstva vody, ktorú rýchlo privedie do varu a udržiava ju horúcu bez toho, aby z hrnca pretekala. Vďaka funkcii AreaFlex môžete spojiť dve vertikálne varné zóny do jednej veľkej a variť vo veľkých nádobách ľubovoľného tvaru. Veľmi praktické je aj dotykové ovládanie s drážkou, ktorá prirodzene a presne vedie pohyb prsta po ovládacom paneli a je aj krásnym estetickým prvkom. Indukčná varná platňa stojí 489 eur. Viac na sk.gorenje.com.

Reko z materiálov značky Gorenje
Foto: Gorenje

Podobné články