dom a bývanie

header abc interier
Aktuálne O nás Archív Anketa Predplatné Inzercia Kariéra Kontakt
TÉMY: Baumit Baumit Baumit Bochemit PARTNERI:
perpes bdesign najomne
Ako správne uskladniť v chladničke potraviny, aby ostali dlho čerstvé?

Na chladničky – tieto chladné krásky v našich kuchyniach – nedáme dopustiť. Pomáhajú nám udržiavať potraviny čerstvé, umožňujú nám vytvárať si zásoby aj na viac ako deň dva. Viete však, na čo by ste si pri chladničkách mali dávať pozor a čo do chladničky nepatrí?
Uskladniť potraviny tak, aby čo najdlhšie vydržali čerstvé, nemusí byť žiadna veda. Stačí rešpektovať rozmiestnenie chladiacich zón v chladničke. 
 
Rešpektujte zónovanie – čo kam patrí?
V hornej časti chladničky je okolo 8°C, tu by sme mali skladovať maslo, uvarené jedlá, víno. V strednej časti je teplota od 3 do 5°C, sem je vhodné dávať syry, jogurty, dezerty a potraviny  s označením „po otvorení uchovajte v chlade“. Patria sem aj vajcia, šunka, obložené chlebíčky a pod. V spodnej časti chladničky je „nulová zóna“, teda 0 až 2°C, tu je miesto na ryby, mäso, mäsové výrobky. Ovocie a zeleninu uskladnite do spodnej zásuvky na samom spodku chladničky, kde je ideálna teplota okolo 3 0C práve na tento druh potravín. Pozor však na to, že napríklad paradajky, uhorky či exotické ovocie do chladničky vôbec nepatria! Police v dverách chladničky nie sú skladisko, kam vložíme to, čo sa práve nikam inam nezmestí. Tu je teplota pomerne vysoká, od 8 do 10°C, takže sem patrí napríklad maslo, vajcia, syry, do spodnej časti nápoje, plechovky s pivom, otvorené fľašky kečupu, horčice a pod. 
Na čo si ešte dávať pozor?
  • Do chladničky nikdy nevkladajte horúce alebo teplé jedlá – narušíte tak celkovú klímu v chladničke a pri dlhodobejšom praktizovaní tohto zlozvyku môžete spotrebič poškodiť. 
  • Snažte sa chladničku nenapakovať potravinami na prasknutie – suroviny potrebujú mať okolo seba trochu miesta, aby mohol zo všetkých strán okolo nich cirkulovať studený vzduch. 
  • Vytvorte si vlastný systém, ako mať prehľad o tom, čo sa práve v chladničke nachádza. Potraviny so skorším dátumom spotreby umiestnite na poličkách úplne dopredu, aby ste na ne nezabudli. Darmo bude u vás v kuchyni kraľovať chladnička, keď z nej aj tak kvôli neprehľadnému systému polovičku potravín vyhodíte po prekročení dátumu spotreby. 
  • Vedeli ste, že ak do chladničky umiestnite misku s jedlou sódou bikarbónou alebo pomletou kávou, pohltí všetky nepríjemné pachy vo vnútri chladničky? 
  • Moderné chladničky sú vybavené LED osvetlením, ktoré predlžuje fotosyntézu a uchováva tak dlhšie v skladovaných potravinách vitamíny a antioxidanty. 
  • Chladničku pravidelne čistite – aj v tým najtemnejších zákutiach a malých škáročkách. Najprv vyčistite odtok v chladničke, potom vyberte všetky poličky a dôkladne ich umyte – pre sviežu vôňu môžete pridať pár kvapiek citrónovej šťavy. Na záver nezabudnite chladničku poriadne vysušiť, aby neostala mokrá – mohli by sa v nej množiť baktérie. Raz za čas odtiahnite chladničku a poriadne ju vyumývajte aj zvonka. Nezabudnite ani na rebrá vzadu, ak sa nich dlhodobo usádza prach, neodvádzajú dostatočne teplo z chladničky a tá nemôže poriadne robiť to, na čo bola vyrobená – chladiť! 
Naše tipy na kvalitné chladničky:
Objem až 341 litrov (230 litrov pre chladničku, 94 litrov v mrazničke) poskytuje luxusnejšia kombinovaná dvojdverová chladnička Orava RGO-380 X v atraktívnom čierno-antracitovom šate. Jej vnútorný priestor je efektívne rozdelený – má 3 vyberateľné police z tvrdeného skla a 3 priehradky na bočnej strane dvierok. Navyše, v spodnej časti chladničky je veľká zásuvka na ovocie a zeleninu – Humidity Controlled Crisper s reguláciou vlhkosti. Chladnička je vybavená No Frost technológiou – beznámrazovým systémom, ktorý eliminuje tvorbu vlhkosti vo vnútri spotrebiča, takže sa nevytvára ľad, ktorý by ste potom museli z interiéru chladničky prácne škrabať alebo chladničku „spúšťať“. Ak má byť podľa vás chladnička anjelsky biela, v ponuke je aj v klasickom bielom prevedení
 
Šikovným pomocníkom je aj kombinovaná dvojdverová chladnička s mrazničkou Orava RGO-320, ktorá je prijateľným kompromisom nevysokej ceny za spotrebič s veľkorysým objemom na uskladnenie potravín. Všetko, čo milujete na zjedenie, ochráni pre zubom času a uchová čerstvé. Má objem až 268 litrov, z čoho je 184 litrov vyhradených pre chladničku a zvyšných 84 litrov pripadá na mrazenie. Disponuje vyberateľnými poličkami z tvrdeného skla, ktoré sa dajú ľahko kombinovať vďaka drážkam po stranách a sú navrhnuté tak, aby celá šírka a hĺbka chladiaceho priestoru bola využitá na maximum. Praktická je priestranná plastová zásuvka na uskladnenie čerstvej zeleniny a ovocia či priesvitné priehradky vo dverách chladničky, ktoré slúžia ako držiak na fľaše či na vajíčka. Dvere chladničky sa dajú nastaviť na otváranie doľava či doprava, mechanické 5-stupňové ovládanie chladničky umožní jednoduché nastavenie teploty. Mraziaci box je rozdelený na 3 priehradky. Súčasťou balenia je aj forma na kocky ľadu a škrabka na ľad. Spotrebič disponuje technológiou Less Frost, vďaka ktorej sa vo vnútri chladničky bude tvoriť o 50 % menej námrazy ako v klasickej chladničke – a vy tak budete mať pri jej údržbe o polovičku menej roboty. 
 
Viac informácií a tipov na kvalitných pomocníkov do domácnosti nájdete na www.orava.eu

Reko z materiálov Orava
Foto: Orava
 

FOTOGALÉRIA K TOMUTO ČLÁNKU:

ZOBRAZIŤ VŠETKY ONLINE ČLÁNKY | OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ
RemmersBaumitBaumit
© 2021 | všetky práva vyhradené | dnes je 25. Februára 2021 | dom&bývanie.eu | code by Ivan Mišák | mapa stránok