dom a bývanie

header abc interier
Aktuálne O nás Archív Anketa Predplatné Inzercia Kariéra Kontakt
TÉMY: Baumit Baumit Baumit Bochemit PARTNERI:
perpes bdesign najomne
Bezpečné bývanie vďaka smartfónu? S inteligentným zámkom áno

Domov je miesto, kde by sme sa mali cítiť príjemne, pohodlne a bezpečne. Preto si ho snažíme prispôsobiť tak, aby vyhovoval našim požiadavkám a vkusu. Pri prerábke či zariaďovaní nového bývania sa však často zamýšľame nad tým, či je naozaj aj bezpečným prístavom, ku ktorému sa domov často prirovnáva.
Na pretras tak prichádzajú vchodové dvere, ktoré delia našu domácnosť od vonkajšieho sveta. 
 
Je váš domov zabezpečený dostatočne?
Podľa štatistiky Ministerstva vnútra bolo len za prvý štvrťrok zistených 1072 krádeží vlámaním, z toho 211 bytov. Najčastejším spôsobom vniknutia zlodeja do objektov je cez vstupné dvere, a to hlavne cez uzamykací dverný systém, napríklad pomocou odvŕtania alebo prerazenia zámku na dverách. Možno máte svoju nehnuteľnosť poistenú proti krádeži, alebo o tom práve uvažujete. Ak však nespĺňate bezpečnostné opatrenia, ktoré máte v zmluve, poisťovne vám poskytnú len krátené poistné plnenie, alebo vám škodu nemusia preplatiť vôbec. Vo všeobecnosti platí, že čím je suma za poistenie vyššia, tým dokonalejšie zabezpečovacie prvky poisťovne vyžadujú. Pri dokladovaní krádeže vlámaním musíte poisťovni uviesť prekážky, ktoré musel páchateľ prekonať. Ak bola krádež vykonaná bez známok vlámania, šance na získanie kompenzácie sú nulové. Ako by sa však mohol zlodej dostať bez stopy do vašej domácnosti? Ak teda nevošiel otvoreným oknom, alebo balkónom, tak najpravdepodobnejšie kľúčom. Možno mal niekto v minulosti prístup k vášmu kľúču a nechal si vyrobiť kópiu. Známe sú tiež prípady z minulého roka, kedy bolo vykradnutých v dvoch slovenských mestách asi 14 bytov s bezpečnostnými dverami a rovnakým typom bezpečnostného zámku bez zjavného prekonania prekážky. Polícia sa vtedy vyjadrila, že typ kľúča je prelomený. 
 
Chránený vs. voľne šíriteľný profil kľúča
Ak niekomu požičiate svoje kľúče a ten si dá vyhotoviť bez problémov kópiu, znamená to, že máte voľne šíriteľný typ kľúča. Vyrábajú sa zo surových kľúčov (polotovarov), ktoré sú na trhu voľne dostupné. Ak ste však majiteľom bezpečnostnej vložky do dverí s chráneným kľúčom, kópiu nie je možné bez vášho vedomia vyhotoviť, pretože sa v kľúčovej službe musíte preukázať bezpečnostnou kartou. Zlodeji sa však vedia vynájsť a bezpečnostná karta pre nich nemusí byť prekážkou, najmä ak s kľúčovou službou spolupracujú. Je preto dôležité vybrať si takého výrobcu, ktorý dodáva kľúče v malých množstvách iba oprávneným partnerom a dodávky prísne eviduje. Kľúče do bezpečnostných zámkov majú navyše aj iné ochranné prvky. Čím viac ich má, tým náročnejšie je vytvoriť kópiu. Popredný výrobca, rakúska firma EVVA ponúka uzamykacie systémy ktoré si pri výrobe vyžadujú špeciálne stroje a vysokú úroveň odborných znalostí. Ilegálna výroba je preto veľmi náročná.
Cylindrická vložka EVVA 4KS patrí do najvyššej bezpečnostnej triedy podľa EN-1303:2015. Kľúč 4KS sa overuje celkovo 4 krát. 
  • Bezpružinová technológia a ochrana proti odvŕtaniu
  • Blokovacie prvky v cylindrickej vložke sa pohybujú po vyfrézovaných drážkach kľúča
  • 12 neodpružených, masívnych blokovacích kolíkov sa vďaka tvaru 6 drážok kľúča presunie do určitej polohy a overí sa 2 posuvnými závorami
  • Blokovacia lišta v jadre kontroluje prídavné kódovanie

Inteligentný zámok
Každý zámok sa dá prelomiť a vytvoriť tak univerzálny kľúč, je to len otázkou času a šikovnosti. Práve preto sú smart zámky najlepším bezpečnostným riešením medzi uzamykacími systémami. Namiesto klasického kľúča dvere otvoríte pomocou svojho smartfónu. Nemáte tak kľúč ako zalomiť, stratiť či vložiť do rúk nesprávnej osoby. Kľúč sa odosiela bezpečne cez internet a ďalšiemu užívateľovi príde formou sms správy. Vďaka inteligentnému zámku budete mať dokonalý prehľad nielen o tom, kto má prístup k vašim dverám, ale aj kedy dvere otvoril. Bojíte sa dať kľúč k vášmu bytu či domu opravárovi, upratovačke alebo opatrovateľke? Vďaka prideleniu dočasných elektronických kľúčov im môžete udeliť prístup na konkrétny deň a hodinu. Potom, čo už prístup nepotrebujú, im ho vo svojej online správe jednoducho odoberiete. 

Elektronický uzamykací systém 
AirKey od EVVA je vybavený ochranou proti vytiahnutiu jadra a odvŕtaniu. Prístupy sa udeľujú a odoberajú v online správe, ktorá je bezplatná. S AirKey-Cloud Interface to navyše uskutočňujete vo vašom vlastnom softvéri, ktorý je bezpečný ako online banking. Okrem smartfónu sa však ako prístupové médium môžu používať aj Keycards karty, aby dvere mohli otvoriť aj tí, ktorí smartfón nemajú. 

Reko z materiálov EVVA
Foto: EVVA
 

FOTOGALÉRIA K TOMUTO ČLÁNKU:

ZOBRAZIŤ VŠETKY ONLINE ČLÁNKY | OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ
RemmersBaumitBaumit
© 2021 | všetky práva vyhradené | dnes je 25. Februára 2021 | dom&bývanie.eu | code by Ivan Mišák | mapa stránok