dom a bývanie

header abc interier
Aktuálne O nás Archív Anketa Predplatné Inzercia Kariéra Kontakt
TÉMY: Diego Baumit Baumit PARTNERI:
perpes bdesign najomne
Pri zatepľovaní domu rozhoduje kvalita a precíznosť

Náklady na vykurovanie sú azda najbolestivejšou položkou každej domácnosti. Obzvlášť vysoko sa dokážu vyšplhať v prípade starších rodinných domov, ktoré majú zlé tepelnoizolačné vlastnosti. Síce investícia do zateplenia fasády rovnako nepatrí k lacným záležitostiam, no kvalitná izolácia je časom zárukou pravidelnej úspory.


Straty tepla sú, pochopiteľne, najvyššie v zimnom období. Ak ide o dlhodobo neriešený problém, náklady na vykurovanie môžu v extrémnych prípadoch presiahnuť aj celkovú hodnotu nehnuteľnosti. Vhodnou izoláciou fasády pritom môžete ušetriť desiatky až stovky eur na energiách. ,,Dobrá tepelná izolácia nielen znižuje spotrebu energie, ale zabraňuje aj zatekaniu do obvodového plášťa budovy, zabezpečuje jeho požiarnu ochranu  či znižuje tepelnú záťaž jednotlivých prvkov konštrukcie,“ mieni Richard Klička, odborník na stavby z projektového marketu Hornbach.
 
Kde začať?
 
Prvým krokom pri zatepľovaní domov je vykonanie energetického auditu. Vďaka nemu zistíte, aká je vaša reálna ročná spotreba energie a do akej kategórie nehnuteľnosť patrí. Staršie domy boli kedysi postavené z pálených alebo nepálených tehál, tie mladšie z ľahčených tvaroviek či pórobetónu. V čase, kedy sa takéto stavby realizovali, sa nekládol zvýšený dôraz na tepelnú ochranu domov a dnes tieto materiály nemajú dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti a je potrebné ich zatepliť.
 
Vo všeobecnosti platí, že zateplenie bude plniť svoju funkciu len v prípade, ak sa zvolí správna hrúbka izolácie. Nároky na energetickú úspornosť domov sa každým rokom zvyšujú. Kým v minulosti odborníci odporúčali v prípade rodinných domov 10cm hrúbku izolačnej vrstvy obvodových stien domu, dnes odborníci radia investovať do zateplenia, ktoré bude mať minimálne 15cm. Ak sa rozhodnete pre tenšiu vrstvu izolácie, síce ušetríte na prvotných nákladoch, no v konečnom dôsledku prerobíte na platbách za spotrebovanú energiu. Investícia sa totiž ani časom neodrazí na vašich úsporách. ,,Vyberať dnes môžete zo širokej škály izolačných materiálov, ktoré sa líšia nielen cenou, ale aj vlastnosťami. Stále však platí, že najrozšírenejšou formou izolácie je polystyrén,“ tvrdí Richard Klička.
 
Polystyrén
 
Ide o najčastejšie využívaný materiál vyrobený polymerizáciou styrénu ropy, ktorý je obľúbený najmä vďaka cenovej dostupnosti. Je ľahko spracovateľný a vhodný na kontaktné zateplenie fasády starších i nových domov. Neodporúča sa však použitie polystyrénu na vlhké murivo. Zateplenie fasády polystyrénom je tradičný a jednoduchý spôsob izolácie. Pre rodinné domy sa používa izolácia v hrúbke od 150 mm až po 300 mm, v závislosti od energetickej hospodárnosti budovy.
 
Minerálna vlna
 
Ide o najčastejší minerálny izolačný materiál, ktorý je zložený z kremíka s prímesami a z dreveného recyklovaného skla. Izolácia minerálnou vlnou sa vyznačuje vysokou požiarnou bezpečnosťou a tvarovou stálosťou. Jej nevýhodou je najmä vysoká cena v porovnaní s polystyrénom. Vyznačuje sa však dobrou odolnosťou voči škodcom, plesniam, ale najmä paropriepustnosťou, čím zaručuje dobré odparovanie vlahy zo stien domu.
 
Kamenná vlna
 
Od sklenenej sa odlišuje najmä surovinou, z ktorej sa vyrába. Základ kamennej vlny totiž tvorí čadič. Má nízku tepelnú rozťažnosť, nepohlcuje vlhkosť z ovzdušia. Je ideálna na izoláciu kontaktných či prevetrávaných fasád. Patrí k výborným izolačným materiálom v letných aj zimných mesiacoch.
 
Drevovláknitá izolácia
 
Drevovláknité izolačné dosky sú ekologickou alternatívou zatepľovania. Pripravujú sa z jemných drevených vlákien, ktoré sa kombinujú s prímesou prírodných živíc. Obsahujú tiež parafíny a látky, ktoré dobre odpudzujú vodu. Vďaka svojej štruktúre efektívne tlmia zvuk a prepúšťajú vodnú paru, sú preto vhodné najmä na drevostavby.
 
Na čo dbať pri montáži izolácie?
 
Zateplenie rodinného domu skutočne nie je záležitosť, ktorú by ste zvládli bez odbornej pomoci. Je dobré, ak vám so samotným výberom materiálu, jeho hrúbky i realizáciou pomôžu skúsení odborníci. ,,Zlá izolácia sa totiž nevypláca a neskôr sa môžu na fasáde objaviť rôzne nedostatky. Najčastejšie ide o riasy, plesne, ale aj odlupovanie povrchovej vrstvy či trhliny, ktoré sú spôsobené nedostatočným prekrytím výstužnej mriežky,“ varuje Klička. Zateplenie fasády je náročné na precíznosť.
 
Pri aplikácii izolácie je preto dôležité dbať na niektoré detaily, ktoré značne ovplyvnia funkčnosť tepelnoizolačnej vrstvy. Zatepľovací systém sa musí aplikovať na vhodne upravený podklad. Teda očistený od prachu či odlupujúcich sa častí. Škára medzi zakladajúcim profilom a podkladom musí byť dokonale utesnená. Pozornosť treba venovať aj nanášaniu lepidla na izolačné dosky. ,,Lepidlo sa totiž nesmie dostať na bočné strany dosiek, zaberať má zhruba 40% plochy,“ vraví Klička. Dosky sa nelepia k sebe, ale tesne vedľa seba. V prípade minerálnej vlny s kolmými vláknami sa používa celoplošné lepenie. Vždy sa tiež uistite, že ste dosky namontovali vodorovne, preto ich zakaždým skontrolujte vodováhou. Každá doska musí byť dostatočne ukotvená na viacerých miestach, aby časom zatepľovací systém nepopadal. Na mieste, kde sa dosky dotýkajú, by nemali byť trhliny v podklade a spojenie by taktiež nemalo pripadnúť na tú časť, v ktorej sa spájajú dve rôzne konštrukcie. Dbajte aj na to, aby ste dodržiavali rozostupy a aby ich škáry dosiek neprekrývali.
 
Reko

Foto: archív firiem a redakcie
 
 
 

FOTOGALÉRIA K TOMUTO ČLÁNKU:

ZOBRAZIŤ VŠETKY ONLINE ČLÁNKY | OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ
BaumitBochemit
© 2021 | všetky práva vyhradené | dnes je 17. Apríla 2021 | dom&bývanie.eu | code by Ivan Mišák | mapa stránok